Plenery filmowe w Piotrkowie Trybunalskim
Piotrków ma odpowiednie atuty w tej dziedzinie. Najważniejsze to piękna starówka, która może stanowić tło do filmów z różnych epok. Poza tym leży niedaleko od stolicy filmu polskiego, czyli Łodzi. Twórcy nie musieli się więc zbyt fatygować, by nakręcić coś sensownego w odpowiednim otoczeniu.
&. Spośród kilkudziesięciu filmów z piotrkowskim rodowodem jednym z tych, które najbardziej utkwiły w pamięci widzów jest debiut Juliusz Machulskiego “Vabank”[ 1981]. Siedzibę banku Gustawa Kramera “zagrała” kamienica narożna przy ul. Sieradzkiej i Placu Kościuszki[ fotografia]. Tuż obok nakręcono też scenę napadu na jubilera. A faktycznie akcja toczy się w przedwojennej Warszawie.
&.Tadeusz Chmielewski już pierwszym filmem “Ewa chce spać” z 1957 roku zdradził swój talent do bawienia i rozśmieszania widzów. Potem przyszły takie dzieła komediowe jak “Nie lubię poniedziałku” czy “Jak rozpętałem II wojnę światową”. Ewę, która chce spać kręcono w dwóch miastach, na ekranie zlewających się w jedno: Wrocławiu[ Most Zwierzyniecki, place Jana Pawła II i Uniwersytecki] i Piotrkowie Trybunalskim. W tym drugim tłem do wydarzeń był m.inn. Rynek Trybunalski[fotografia]. W tytułową rolę wcieliła się debiutująca Barbara Kwiatkowska a partnerował jej Stanisław Mikulski. Niezwykły popis aktorski pokazał Stefan Bartik jako komendant posterunku. Znakomicie wypadli też Roman Kłosowski i Jarema Stępowski. Warto też wspomnieć o innej debiutantce- Kalinie Jędrusik choć to był tylko epizod.
&. Tematem filmu “Echo” z 1964 roku jest próba pokazania wojennej przeszłości, która powraca po 20 latach. W roli głównej mecenasa, który musi zmierzyć się z oskarżeniami o kolaborację występuje Wieńczysław Gliński. I jest to dla niego rola nietypowa, bo zwykle obsadzano go jako mężczyznę, który zawsze wie, co należy zrobić. Tu pokazuje swoje zagubienie i bezradność. Ciekawostką jest epizodyczny występ Jolanty Umeckiej, która zasłynęła udziałem w “Nożu w wodzie”. Dobrym, ale bezzasadnie skrytykowany potem przez Romana Polańskiego. Film Stanisława Różewicza nakręcono w Warszawie, Łodzi, Sopocie oraz na Rynku w Piotrkowie Trybunalskim[ fotografia].
&. Znowu wojna na wesoło, a dodatkowo na muzycznie. Chodzi o film Janusza Rzeszewskiego “Misja specjalna” z 1987 roku. Jednak, w przeciwieństwie do innych produkcji tego reżysera[ np. “Hallo Szpicbródka”], tu trochę fabuła niedomaga. Rozłazi się, brak jej dynamiki i polotu. Mimo zaangażowania wielu wybitnych aktorów, jak Dorota Kamińska, Kalina Jędrusik, Barbara Brylska, Krzysztof Kowalewski, Mirosław Konarowski i Leon Niemczyk. Sceny miejskie kręcono w Piotrkowie Trybunalskim[ m.inn na Rynku – fotografia ], pałacowe w Nowej Wsi na Mazowszu, a kolejowe na Dolnym Śląsku, w tym w tunelu pod Małym Wołowcem.
&. Chętnie wykorzystywanym plenerem Piotrkowa był areszt śledczy[ fotografia]. Można go zobaczyć np. w filmie Krzysztofa Krauzego “Nowy Jork czwarta rano“, kręconym również w Bystrzycy Kłodzkiej. Film powstał w 1988 roku, a więc w czasach PRL, kiedy miliony Polaków marzyły o tym, by znaleźć się w tym wyidealizowanym mieście nad rzeką Hudson. Takie marzenie towarzyszy też parze głównych bohaterów, granych przez Annę Wojton i Janusza Józefowicza. Jak się czasami kończyło spełnienie takich pragnień? Odpowiedź daje inny, starszy o 9 lat film: “Szczęśliwego Nowego Jorku”.
&. Innym ciekawym filmem piotrkowskim jest ” Życie raz jeszcze” Janusza Morgensterna z 1964 roku. Osadzony jest w czasach stalinizmu, ale jego największy walor to uniwersalność postaw i mechanizmów sprawowania władzy. W rolę młodej i naiwnej działaczki komunistycznej wciela się Ewa Wiśniewska, zaś kreowanie postaci działacza partyjnego powierzono – jakże trafnie i przewidująco wobec przyszłego członka Komitetu Centralnego PZPR – Tadeuszowi Łomnickiemu. Jest jeszcze ten trzeci, były pilot RAF- u odtwarzany przez Andrzeja Łapickiego. Wszyscy z nich przegrywają. Kto wygrywa? Konformiści i karierowicze. Wprawdzie przychodzi popaździernikowa odwilż i odtąd ma już być tylko lepiej. Nie było. Ten obiektywny jak na swoje czasy film został skierowany na półkę i publiczność obejrzała go po 20 latach. Nagrywano go m.inn. na ulicy Sieradzkiej[ fotografia].
&. Następny film Morgensterna “Potem nastąpi cisza” z 1965 roku również dotyczy spraw politycznych, tyle że jeszcze w czasie wojny, a właściwie jej zbliżającego się końca w 1945 roku. Chodzi o dylemat wielu ludzi: czy jakoś zaakceptować nową, ale obcą władzę czy też z nią walczyć lub przynajmniej stać z boku? I nie ma tu dobrej odpowiedzi. W rolach głównych widzimy kwiat ówczesnego aktorstwa: Barbary Brylską i Sołtysik, Marka Perepeczkę, Tadeuszów Łomnickiego i Szmidta, Daniela Olbrychskiego, Kazimierza Fabisaka, Witolda Pyrkosza. Wykorzystano plenery w Żaganiu, Nieborowie i Piotrkowie Trybunalskim , m.inn. ulicę Rwańską – fotografia.
&. Zwykle Jerzy Passendorfer specjalizował się w filmach o tematyce wojennej, tym razem jednak podjął się nakręcenia filmu można by rzec psychologiczno – kryminalnego. Tak, chodzi o “Niedzielę sprawiedliwości” z 1965 roku. Choć tak naprawdę sprawiedliwości ma się stać zadość dopiero w poniedziałek. W roli szeryfa uzdrawiającego małe miasteczko jako prokurator zaangażowano Krzysztofa Chamca, czarnym charakterem jest – jak zwykle – Jerzy Przybylski. Płeć piękną reprezentuje 21 – letnia Magdalena Zawadzka, jeszcze przed rolą życia w “Panu Wołodyjowskim”. Akcja toczy się w dwóch miastach – Warszawie i Piotrkowie Trybunalskim, gdzie operatorzy ustawili swój sprzęt m.inn. na ulicy Konarskiego[ fotografia].
&. Film “Uprowadzenie Agaty” był odpowiedzią Marka Piwowskiego na słynną ucieczkę z domu córki znanego polityka. Ile ma wspólnego z rzeczywistością? Raczej niewiele. Tak, czy inaczej to udana produkcja z wartką akcją, fenomenalną muzyką Seweryna Krajewskiego i trafną obsadą aktorską. Była ostatnia rola Poli Raksy – niestety, z kolei dział w filmie okazał się rolą życia dla Sławomira Federowicza w roli Cygana. Jego ekranowa partnerka – debiutantka Karolina Rosińska – również odniosła ogólnopolską sławę. Co ciekawe, aktorka pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego, a tam kręcono niektóre zdjęcia, m.inn. na ulicy Farnej[ fotografia].
&. W połowie lat 60.XX wieku w polskim kinie jakby zapanowała moda na filmy sportowe. W tym samym 1965 roku na ekrany weszły “Zawsze w niedzielę” oraz Święta wojna”, a w kolejnym – “Jutro Meksyk”. Piłkarska “Święta wojna” nakręcona została w Piotrkowie Trybunalskim w wielu lokalizacjach, np. na Placu Kościuszki [ fotografia]. Przewija się w niej cała plejada aktorskich gwiazd. Oto kilka nazwisk: Elżbieta Czyżewska, Krystyna Feldman, Barbara Rachwalska, Janina Borońska, Mieczysław Czechowicz, Ludwik Benoit, Ryszard Pietruski, Marian Łącz. Jak można ocenić tę sportową trylogię? Da się obejrzeć, jednak na prawdziwy hit z tej dziedziny trzeba jeszcze było poczekać. “Piłkarski poker” ukazał się dopiero w 1988 roku.