Plenery filmowe w Bydgoszczy

Chyba najwięcej osób kojarzy Bydgoszcz z tłem do serialu “Czterej pancerni i pies”. Ale to nie wszystko, lista “bydgoskich” filmów jest o wiele dłuższa. Swą popularność wśród twórców filmowych miasto zawdzięcza ciekawej architekturze z kilku epok, choć przede wszystkim ciekawemu układowi wodnemu opartemu o Brdę, Młynówkę i Wisłę.

&. Czasami można spotkać określenie, że “Wśród nocnej ciszy” z 1978 roku to najlepszy polski kryminał. To przesada, ale niezbyt duża. Tadeusz Chmielewski udowodnił tym filmem, że ma dobrą rękę zarówno do komedii, jak i poważniejszych produkcji. Pomagają mu w tym doskonali aktorzy, jak Tomasz Zaliwski, Henryk Bista oraz Halina Kowalska i Teresa Lipowska. Zdjęcia ukazują nam plenery bydgoskie[ nabrzeże Brdy – fotografia, Wyspa Młyńska, Wenecja Bydgoska, ulica pod Blankami] oraz toruńskie[ ulice Ciasna i Rybaki oraz kościół Najświętszej Marii Panny na Starym Mieście]. Operatorzy pracowali również we Wrocławiu i w Warszawie.

&. Film “Disco polo” zgromadził przed ekranami setki tysięcy widzów. Z jakimi odczuciami wyszki z kin? Bo ja z rozczarowaniem i niesmakiem. Tym wszechobecnym kiczem. Wiem, że te wszystkie światełka, jaskrawe kolory i inne oznaki złego gustu były zamierzone, aby pokazać prymitywizm tego rodzaju muzyki, ale gdzieś powinna być granica. Poza tym mam wrażenie, że aktorom też udzielił się ten trend… Zdjęcia nakręcono województwie kujawsko – pomorskim: w kopalni wapienia w Piechcinie, parku rozrywki Silverado City w Bożejewiczkach, w kompleksie hotelowym w Niwach przy DK nr 5 oraz w Bydgoszczy – fotografia. Inne plenery to Łeba, Zalew Koronowski i Warszawa.

&. Spośród 21 odcinków serialu “Czterej pancerni i pies” cztery nakręcono w Bydgoszczy. Są to te oznaczone numerami 9, 14,15 i 16. Co najbardziej przyciągnęło tam jego twórców? Otóż sieć wodna, która malowniczo oplata miasto. W odcinkach 15 i 16 zatytułowanych odpowiedni “Wysoka fala” i ” Daleki patrol” widzimy na ekranie rzekę Brdę z Pocztą Główną w tle – fotografia, po tym jak dzielna załoga “Rudego” poprzez zalanie wodą miasteczka Ritzen ułatwia szturm polskim oddziałom.

&. W 2014 roku Maciej Pisarek nakręcił cybernetyczną baśń pt. Dżej Dżej” z Borysem Szycem w roli głównej, który… zakochuje się w głosie z nawigacji GPS. Zdjęcia powstały w Toruniu: na Starym Mieście, w domu przy ul. Bydgoskiej, na moście im. Malinowskiego i w Bydgoszczy: na Śluzie Czyżkówka przy ul. Mińskiej, na rzece Brdzie – fotografia. Inne plenery to Autostrada A 1 na Ziemi Kujawskiej oraz Zagórki koło Słupska.

&. Film “Sąsiedzi” nakręcono w 25 lat po tragicznych wydarzeniach w Bydgoszczy określanych jako “Krwawa niedziela” . Jego premiera odbyła się też miejsce 3 września, czyli dokładnie w dniu kiedy miały miejsce, tyle że ćwierć wieku później. Uwiecznienia na taśmie filmowej jednego z bolesnych momentów niełatwej historii polsko niemieckiej podjął się Aleksander Ścibor – Rylski, który rok wcześniej nakręcił swój najlepszy film, tyle że utrzymany w tonacji komediowej. Tak, chodzi o “Wilcze echa” – patrz wpis. W “Sąsiadach” zaangażowano cały poczet wiodących aktorów, wystarczy wymienić Jana Machulskiego, Józefa Nowaka, Adolfa Chronickiego czy Eliasza Kuziemskiego. Grają również aktorzy z NRD. Plenerem jest, rzecz jasna Bydgoszcz, m.inn. na ulicy Mostowej – fotografia.

&. “Magiczne drzewo” z 2008 roku jest niby filmem dla dzieci, ale również dorośli widzowie mogą czegoś uniwersalnego się dowiedzieć. Obsada aktorska jest dziecięca i dorosła. W tej drugiej grupie znajdują się takie aktorskie tuzy jak Agnieszka Grochowska, Anna Guzik, Andrzej Chyra i Eryk Lubos. Wśród plenerów rozpoznajemy Bydgoszcz[ m.inn. Wenecję Bydgoską – fotografia], Gdańsk, Gdynię, Szwajcarię Kaszubską, Warszawę i prom “Pomerania”. Film odniósł wielki sukces w wielu krajach świata. Można? Można.

&. Rzadko zdarza się, by w obsadzie filmu brak było “nazwisk” A tak jest właśnie w przypadku filmu “Negatyw“, który wyreżyserował w 2022 roku Robert Wichrowski. Czy to dobrze, że nie ma w wykazie aktorskiej nikogo z tych, którzy nie schodzą wręcz z ekranu? Każdy widz sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Film jest opowieścią o fotografie, który jadąc na pogrzeb ojca wraca pamięcią do przełomowych momentów w życiu. Zdjęcia w dużym stopniu nakręcono w Bydgoszczy , na ekranie widzimy Stary Rynek, bulwary nad Brdą, dworzec PKP – fotografia, ul. Mostową, zakłady “Pesa” przy ul. Zygmunta Augusta czy Fordon, a ponadto pobliskie Ostromecko.

Marek Marcola